Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
З метою проведення аналітичної роботи та об’єктивності показників статистичних звітів, на виконання листа Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області №03-1647/19 від 09.12.2019 господарським судом Сумської області проаналізовано стан організації ведення обліково-статистичної роботи в суді.
Організація обліково-статистичної роботи в суді регламентується: Інструкцією з діловодства в місцевих та апеляційних судах України; Положенням про автоматизовану систему документообігу суду; Засадами використання автоматизованої системи документообігу господарського суду Сумської області; Порядком повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів.
Основними завданнями обліково-статистичної роботи у господарському суді Сумської області є: здійснення повного та всебічного обліку та аналізу руху справ та результатів їх розгляду, формування та аналіз статистичної та аналітичної інформації, забезпечення об’єктивності, оперативності та цілісності інформації щодо діяльності суду.
Діяльність суду протягом 2019 року здійснювалась відповідно до плану роботи господарського суду Сумської області на 2019 рік, затвердженого головою господарського суду Сумської області 09.01.2019.
Хід виконання заходів плану роботи суду постійно контролювався з боку керівництва суду і обговорювався на зборах та нарадах суддів, про що складалися відповідні протоколи.
Зборами суддів господарського суду Сумської області затверджені Засади використання автоматизованої системи документообігу суду (протокол №3 від 26.01.2018), до яких пізніше були внесені зміни та доповнення.
Протягом 2019 року керівником апарату суду постійно здійснювався аналіз навантаження суддів і дотримання їхньої спеціалізації при розподілі справ автоматизованою системою.
Для впорядкування роботи суду розроблена та затверджена номенклатура справ господарського суду Сумської області на 2018 рік, дію якої продовжено на 2019 рік.
За 2019 рік до господарського суду Сумської області не надійшло жодної скарги на дії працівників апарату суду.
При цьому, на виробничих нарадах апарату суду протягом року керівником апарату постійно зверталась увага працівників апарату на правила поведінки державного службовця та етику ділового спілкування.
Протягом 2019 року до суду надійшло 18 запитів про доступ до публічної інформації. На запити були надані відповіді у встановлені строки.
Діяльність суду протягом 2019 року здійснювалась відповідно до плану антикорупційних заходів господарського суду Сумської області на 2019 рік, затвердженого головою господарського суду Сумської області 08.01.2019.
Головою суду та керівником апарату суду у звітному періоді здійснювався постійний контроль за дотриманням вимог законодавства про державну службу та боротьбу з корупцією, за дотриманням суддями Кодексу професійної етики судді.
На виробничих нарадах суддів та працівників апарату суду головою суду та керівником апарату суду постійно зверталася увага на дотримання цих вимог.
Протягом 2019 року судді та спеціалісти господарського суду підвищували свою кваліфікацію і брали участь в навчаннях, тренінгах, робочих нарадах і семінарах, які проводились Національною школою суддів України по підготовці голів та заступників голів окружних загальних, господарських та адміністративних судів, а також її Харківським регіональним відділенням для суддів окружних господарських судів України на такі теми: «Правове регулювання корпоративних відносин в Україні», «Захист корпоративних прав як елемент підвищення доступу до правосуддя для суддів господарських судів», та для працівників апаратів судів на тему: «Запобігання та протидія корупції: окремі аспекти законодавства України», по підготовці судових розпорядників місцевих (окружних) та апеляційних судів, для спеціалістів із забезпечення зв’язків зі ЗМІ (прес-секретарів) місцевих (окружних) та апеляційних судів на тему: «Комунікації в судовій діяльності», а також Національною школою суддів України за підтримки Регіонального представництва Світового банку в справах України, Білорусі та Молдови (тренінг з навчального курсу «Законодавство України про неплатоспроможність» для суддів господарських судів). Заступник керівника апарату приймав участь у навчальній сесії за підтримки Програмою Агентства США з міжнародного розвитку ( USAID ) “Нове правосуддя”.
З метою підвищення професійного рівня, згідно окремого плану, з працівниками господарського суду кожного тижня протягом року проводяться заняття по вивченню чинного законодавства, інструкцій, роз‘яснень та інформаційних листів, необхідних для використання в роботі.
В 2 півріччі 2019 року працівники апарату господарського суду прийняли участь в підготовці працівників апаратів судів Сумської області та працівників ТУ ДСА України в Сумській області на тренінгу «Державна мова в правозастосовній сфері» та отримали сертифікати.
Постійно здійснюється оприлюднення інформації про діяльність суду, анонсуються резонансні справи, інформація про рішення по справам, які можуть мати суспільний інтерес розміщується на вебсайті суду, підтримується робота з громадськістю та ЗМІ.
Рішенням Ради суддів України від 02 квітня 2015 року №28 затверджено перелік базових показників роботи суду, що підлягають застосуванню з метою аналізу їх діяльності щопівроку та щороку. Базові показники публікуються на вебсторінці суду починаючи з 1 півріччя 2015 року.
Наявний стан матеріально-технічного та кадрового ресурсу для запровадження підсистеми «Електронний суд» в господарському суді Сумської області:
За період з 13.01.2019 по теперішній час через підсистему «Електронний суд» до господарського суду надійшло 47 заяв, позовних заяв, з них було зареєстровано 35 заяв, позовних заяв.
В зв’язку з запровадженням даної підсистеми виникла потреба у роздрукуванні матеріалів, що надходять в ній, і на даний час це призвело до збільшення витрат з використання паперу та обсягів заправки картриджів.
З метою реалізації заходів щодо вдосконалення роботи господарського суду, структурних підрозділів та підвищення ефективності діяльності господарського суду впродовж 2019 року в господарському суді Сумської області здійснювалась робота в напрямках поліпшення організаційно-кадрового, інформаційно-аналітичного, документального, матеріально-технічного забезпечення діяльності суду, створення належних умов для роботи працівників, а саме:
В господарському суді Сумської області постійно ведеться робота по вдосконаленню стану організації роботи, перш за все за рахунок підвищення персональної відповідальності посадових осіб та виконавців, в роботі яких виявлено ті чи інші недоліки, посилення контролю за їх роботою з боку керівництва суду.
У 1 півріччі 2019 року відповідно до Рішення Ради суддів України від 17 вересня 2018 року №53 «Про застосування системи оцінювання роботи суду (СОРС) з метою отримання інформації про поточну ситуацію роботи судів та визначення потреб органів системи правосуддя» наказом голови господарського суду Сумської області від 08 січня 2019 року №1 було доручено провести опитування суддів та працівників апарату господарського суду Сумської області з 09 по 31 січня 2019 року та підготувати аналітичний звіт за його результатом.
Анкетування суддів та працівників апарату суду проводилося за допомогою «Анкети внутрішнього опитування судді» (додаток 2 до Методичного посібника «Застосування Системи оцінювання роботи суду») та «Анкети внутрішнього опитування працівника апарату суду» (додаток 3 до Методичного посібника «Застосування Системи оцінювання роботи суду») при здійсненні опитування суддів та працівників апарату суду був застосований Модуль 1 «Судове адміністрування».
Дане оцінювання було застосоване для діагностики ситуації в господарському суді Сумської області з метою визначення реалістичних та найбільш ефективних заходів для вирішення існуючих потреб.
Оцінювання дало інформацію про поточний стан та тенденції його змін щодо визначення належного рівня фінансування та матеріального забезпечення суду, оцінки належних умов праці у суді, визначення якості адміністрування судом, ефективності суддівського самоврядування, ефективності роботи суду з вирішення справ.
Судді та працівники апарату були ознайомлені зі звітом та з висновками, що були складені за результатом аналізу показників дослідження (протокол зборів суддів №4 від 12.03.2019, протокол оперативної наради працівників апарату №1 від 12.03.2019).
Крім цього, з 01 по 26 квітня 2019 року на виконання п.4 Рішення Ради суддів України від 17 вересня 2018 року №53 «Про застосування системи оцінювання роботи суду (СОРС) з метою отримання інформації про поточну ситуацію роботи судів та визначення потреб органів системи правосуддя» відповідно до наказу голови суду від 29 березня 2019 року №9 було проведено анкетування відвідувачів господарського суду Сумської області щодо якості функціонування суду.
Так, господарський суд Сумської області взяв участь в моніторингу «Проведення опитувань учасників судових проваджень з використанням методології карток громадянського звітування (КГЗ) в Чернігівській та Сумській областях», який реалізує Чернігівський громадський комітет захисту прав людини у партнерстві з громадською організацією «Північна правозахисна група» (м. Суми) за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя». Мета проекту - це покращення доступу громадян до суду та підвищення ефективності продуктивності та якості роботи судових установ. Основна його задача - є отримання інформації про стан задоволеності відвідування конкретного суду, якістю судових послуг.
Респондентам пропонувалося відповісти на більше ніж 60 питань, серед яких є особисті та ті, що стосуються роботи судової установи, матеріально-технічного оснащення, графіку роботи, професійності суддів, електронного суду та висловити свої побажання, тощо.
У сукупності, під час даного опитування була зібрана та проаналізована інформація за такими параметрами:
- доступність суду;
- зручність та комфортність перебування в суді;
- повнота та ясність інформації;
- прийнятність витрат, пов’язаних зі зверненням до суду;
- доступність правової допомоги;
- дотримання термінів судового розгляду;
- сприйняття роботи працівників апарату суду;
- сприйняття роботи суддів.
В рамках моніторингу у червні 2019 року відбулася робоча зустріч керівництва суду з представниками ГО «Північна правозахисна група» щодо обговорення підсумків. У ході зустрічі обговорені результати проведеного анкетування учасників судових проваджень, та спільно розроблені рекомендації із урахуванням балів, зазначених у анкетах. Остаточні результати дослідження були презентовані в липні 2019 року. За результатами узагальнення анкет для господарського суду Сумської області виставлені наступні інтегральні показники за п’ятибальною шкалою:
Отримані в ході опитування дані свідчать про загалом позитивну оцінку відвідувачами якості роботи господарського суду Сумської області: більшість респондентів (83,17%) високо та добре оцінили якість роботи суду.
Крім вищезазначеного в господарському суді постійно ведеться робота для забезпечення кращого розуміння суспільством ролі судової системи та більш точного уявлення про систему правосуддя задля здобуття поваги і довіри стосовно здатності судів виконувати свої функції, зокрема: