flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Незалежні суди та вільні ЗМІ: розширення можливостей співпраці

27 червня 2018, 14:06

В Києві пройшов ІІ загальнонаціональний форум «Незалежні суди та вільні ЗМІ: розширення можливостей співпраці», який проводиться за сприянням Українсько-канадського проекту підтримки судової реформи. Його було засновано в минулому році за участі Вищої ради правосуддя, Верховного Суду, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Ради суддів України, Державної судової адміністрації України, Національної школи суддів України, Центру демократії та верховенства права, ГО "Детектор медіа", Інституту масової інформації, Національної спілки журналістів України, На форумі представники судової влади, іноземні експерти, журналісти та редактори провідних ЗМІ України обмінялися думками, ідеями, пропозиціями про те, як комунікацію між судами та медіа зробити максимально ефективною для обох сторін.
Серед спікерів форуму: Ігор Бенедисюк, Голова Вищої ради правосуддя, Олександр Мартиненко, Генеральний директор агентства "Інтерфакс-Україна", Олена Кібенко, суддя Верховного Суду, Оксана Лисенко, начальник управління інформації та забезпечення комунікаційної діяльності секретаріату ВРП, Лілія Дроздик, керівник відділу комунікації та адвокації Центру демократії та верховенства права, Світлана Остапа, заступниця шеф-редактора порталу "Детектор медіа", Андрій Козлов, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Юлія Джепа, суддя-спікер Господарського суду Сумської області.

 


Майкл МакДональд, голова Вищого суду провінції Нова Шотландія та Дженіфер Стейрс, директорка з питань комунікацій Судової адміністрації провінції Нова Шотландія (Канада), розповіли про їх досвід взаємодії судів зі ЗМІ. І тут ключовим стали так звані «рольові ігри», це коли під час спеціальних тренінгів представники обох професій змінюються ролями, відбувається обмін професійними обов’язками між суддями та журналістами, і у такий спосіб руйнується стіна непорозуміння. За словами канадського колеги Майкла МакДональда, якщо до цього експерименту журналісти нарікали на систему вироків, то вироки журналістів виявились набагато жорсткішими. Він переконаний, що такий обмін ролями допомагає по-справжньому відчути особливості професії і знаходження спільної мови між суддями та журналістами.
Присутні журналісти на форумі повідомили, що від судів окрім цікавої інформації, вони чекають максимальної оперативності. Часто-густо новина потрібна вже на вчора, а тому потрібна швидка і точна реакція, якщо мова стосується суспільно значимої теми або новини, де задіяні відомі посадові особи чи політики. Водночас, Світлана Остапа, заступниця шеф-редактора порталу «Детектор медіа», порадила представникам судової гілки влади не гаяти часу - у разі поширення недостовірної інформації журналістом про суд одразу звертатися до комісії з журналістської етики з цього приводу, адже «на фейкову інформацію» вона радить не витрачати свій час.

Анна Маляр, кандидатка юридичних наук, юристка-кримінолог, викладачка Національної школи суддів України, порадила суддям та прес-секретарям переключатися на «нормальну людську мову» під час спілкування зі ЗМІ, тоді і журналістам буде цікаво брати у них інтерв’ю.
Суддя-спікер Господарського суду Сумської області Юлія Джепа розповідає, що цей форум поєднав в собі різні погляди на діяльність судів в сфері комунікацій, варто було дізнатися думки журналістів, експертів, представників вищих судових органів, вітчизняних та закордонних суддів про основні правила представлення інформації з гучних справ, доречного реагування на фейкові новини та висвітлення соціальних проектів суду.


Заступник голови Господарського суду Сумської області Оксана Соп’яненко зазначила важливість і дієвість проведення таких заходів, оскільки вони дають поштовх для удосконалення роботи у сфері комунікацій зі ЗМІ та розширяють можливості співпраці.
На форумі Господарський суд Сумської області презентував два свої проекти, які набрали популярність у ЗМІ - «Суддівська школа» та «Судова замальовка».